Půdorys kostela sv. Petra a Pavla

Z velkomoravského dvorce kostel, z kostela klášter, z kláštera nemocnice a z té pak vzdělávací ústav. Tak by šlo zkráceně popsat historické střídání budov v místě, kde dnes stojí hlavní sídlo Filozofické fakulty UP v Křížkovského ulici. Dávné dějiny zde zanechaly dodnes viditelné stopy. Nejviditelnější z nich je v dlažbě vyznačený půdorys kostela svatých Petra a Pavla – nejstaršího křesťanského chrámu v Olomouci, doloženého v písemných pramenech. Ten tady stával mezi 11. a 18. stoletím.

Památku gotického kostela zde připomíná nejen jeho půdorys, ale i sochy jeho svatých patronů s informační tabulkou v chodbě v přízemí středního traktu FF UP.

Nádvoří „Křížkárny“ je samo o sobě příjemné místo, kde si zamyšlení nad proměnlivostí dějin můžete vychutnat při posezení na lavičce u kašny s dobrou kávou nebo něčím na zub z přilehlého univerzitního bistra FreshUP. A když se zrovna nepřednáší, můžete nahlédnout do zdejší auly a prohlédnout si velkou mozaiku od významného architekta a umělce Lubomíra Šlapety. Zachycuje panorama Olomouce ve 40. letech minulého století – obdobné panorama, jaké dnes můžete naživo obdivovat třeba od naší Lékařské fakulty.

Filozofická fakulta UP, Křížkovského 10

Mapy Google